A TMIT kutatói kapták az év legjelentősebb BME tudományos publikációjának díját

A Pro Progressio Alapítvány 2024-ben a BME legjelentősebb tudományos publikációjának választotta Abdulhalim Fayad, Cinkler Tibor, valamint a lengyelországi Jacek Rak közös munkájának eredményét a "Toward 6G Optical Fronthaul: A Survey on Enabling Technologies and Research Perspectives" című tanulmányt, amely a következő generációs optikai fronthaul megoldásokról ad részletes áttekintést.

A tanulmány az IEEE Communications Surveys & Tutorials folyóiratban jelent meg, mely az IEEE Communications Society legmagasabb Impact Factorral rendelkező kiadványa (az I.F. értéke aktuálisan 34.4).

A kutatás arra világít rá, hogy a 6G korszakában az ultra-nagy sebességű és alacsony késleltetésű adatátvitel egyik kulcseleme az optikai fronthaul technológia lesz. A tanulmány átfogó áttekintést nyújt a jelenlegi optikai fronthaul megoldásokról és a 6G fejlesztéséhez szükséges új technológiákról, beleértve az elosztott rádióhálózatok (RAN) architektúráját, az optikai átvitel lehetőségeit és a hálózatok skálázhatóságát. A szerzők részletesen elemzik az egyes optikai technológiák előnyeit és kihívásait, valamint azok potenciális alkalmazásait a 6G hálózatokban.

Ez a rangos elismerés nemcsak a publikáció tudományos hatását igazolja, hanem a BME nemzetközi színvonalú kutatásainak fontosságát is hangsúlyozza a következő generációs mobilhálózatok fejlesztésében. A teljes tanulmány az IEEE Xplore adatbázisban érhető el: itt.

Hivatkozás: A. Fayad, T. Cinkler and J. Rak, "Toward 6G Optical Fronthaul: A Survey on Enabling Technologies and Research Perspectives," in IEEE Communications Surveys & Tutorials, vol. 27, no. 1, pp. 629-666, Feb. 2025, doi: 10.1109/COMST.2024.3408090.