Sallai Gyula - a Magyar Érdemrend Középkeresztje - kitüntetés

Sallai Gyulát a Magyar Érdemrend Középkeresztjével tüntette ki a köztársasági elnök

 

Áder János Dr. Sallai Gyulának, a TMIT Professor Emeritusának a távközlés és az infokommunikáció területén a versenyszférában, a közigazgatásban, valamint az oktatásban végzett kiemelkedő, innovatív tevékenysége, továbbá a tudományos és szakmai közéletben elért eredményei elismeréseként a Magyar Érdemrend Középkeresztje kitüntetést adományozta.

 

Gratulálunk Sallai professzor úrnak e magas elismeréshez!

 

Sallai Gyula 2002 és 2010 között volt a TMIT tanszékvezető egyetemi tanára, az utóbbi években Professor Emeritusként kapcsolódik hozzánk. Szakmai pályafutása nagyban hozzájárult a BME VIK hazai és nemzetközi elismertségéhez. Kezdeményező és irányító szerepe volt a BME mérnöki menedzsment oktatásának létrejöttében, e szakterületen iskolateremtő munkát fejtett ki. Egyetemünk rektorhelyetteseként eredményes szervezési és stratégiaalkotó tevékenységet végzett. Meghatározó tudományos és szakmai vezető szerepet játszott a hazai távközlő hálózat korszerűsítésében, az infokommunikációs stratégiai és szabályozási kultúra kibontakozásában.

 

 

Sallai Gyula a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) Villamosmérnöki Kara Híradástechnika Szakán végzett 1968-ban, ahol egyidejűleg mérnök-tanári diplomát is szerzett. 1973-ban a BME-n egyetemi doktori címet, 1976-ban a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) műszaki tudomány kandidátusa, 1989-ben műszaki tudomány doktora fokozatot szerzett.

1968-tól oktató a BME Vezetékes Híradástechnika Tanszékén, majd 1975-től a távközlő hálózatok tervezésének vezető kutatójaként a Posta Kísérleti Intézetben dolgozott, amelynek 1984-től igazgatója volt. 1990-től a Magyar Távközlési Rt. stratégiai ágazati igazgatója, majd szolgáltatási vezérigazgató-helyettese. 1995-ben a Hírközlési Főfelügyelet nemzetközi igazgatója, majd a szakmai területekért felelős elnökhelyettese lett.

Akkor is folyamatosan megosztotta szakmai tudását, tapasztalatát, nemzetközi kapcsolatait a BME-vel, amikor főállása nem a BME-n volt. Hatására a számítógépes hálózattervezési iskolája a Műegyetemen, a Villamosmérnöki és Informatikai Karon is meggyökerezett. Rendszeresen visszajárt oktatóként, a Kari Tanács és a Doktori Tanács külső tagjaként, majd a távközlésmenedzsment szakterület felelőseként. A BME-n 1990-ben címzetes, majd 1997-ben rendes egyetemi tanárrá nevezték ki.

2001-ben a BME-re főállású professzorként visszatérve 2002-től 2010-ig a Távközlési és Telematikai Tanszéket irányította. A tanszék profilját a fejlődési trendeket folyamatosan figyelemmel kísérve formálta. Kezdeményezésére a tanszék neve 2003-ban Távközlési és Médiainformatikai Tanszékre változott. 2004 és 2008 közötti tanévekben a BME stratégiai rektorhelyettese volt. 2003 óta és jelenleg is az Informatikai Tudományok Habilitációs Bizottság és Doktori Tanács aktív tagja. A VIK Kari Tanácsa 2015-ben a Professor Emeritus címet adományozta neki.

Szakmai tevékenysége a digitális jelfeldolgozástól indulva a távközlés/infokommunikáció legkülönbözőbb területeire kiterjedt. Távközlő hálózatok valószínűségi modelleken és más heurisztikus eljárásokon alapuló tervezésének kezdeményezésével nemzetközileg elismert iskolát teremtett. Meghatározó tudományos és szakmai vezető szerepet játszott a hazai távközlő hálózat strukturális és technológiai korszerűsítésében, a távközlő hálózatok számítógépes tervezésének meghonosításában, a távközlési, majd az infokommunikációs műszaki stratégiai és szabályozási kultúra hazai kibontakozásában. Később az infokommunikáció-, illetve mérnöki menedzsment szakterület egyetemi oktatását valósította meg a BME-n. Jelenleg is oktat a mérnöki menedzsment témakörű tárgyakban. Aktuálisan az internet trendjeivel és az okos város ökoszisztémával foglalkozik. A hazai jövő internet kutatások szakmai szervezője, a 2013 januárjában létrejött Jövő Internet Kutatáskoordinációs Központ (FIRCC) tudományos vezetője.

Szakmai és tudományos tevékenységéről számos hazai és nemzetközi fórumon, illetve publikációban számolt be. A Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) szemináriumainak rendszeres előadója és tanulmányi bizottságainak témavezetője volt. Több könyv szerzője, illetve szerkesztője. 1992 óta tagja a Telecommunication Systems (USA) folyóirat szerkesztő bizottságának, 1994 óta a Networks nemzetközi hálózattervezési konferenciák irányító bizottságának, a Networks2008 elnöke volt. A Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesületnek 1991 óta vezetőségi tagja, hat évig elnöke volt, jelenleg tiszteletbeli elnöke. 1985 óta tagja, 2005-től 2011-ig elnöke volt a MTA Távközlési Rendszerek Bizottságának, 2004 és 2010 között az MTA közgyűlési képviselője is. 2006-tól a Magyar Mérnökakadémiának szintén tagja. 2011-től három évig az OTKA Informatikai és villamosmérnöki zsűrijének elnöke.

Tudását rendszerező, átadni szerető és tudó, stratégiai gondolkodású iskolateremtő szakember és felsőfokú pedagógus, aki körül pályája során rendszeresen kialakult a gondolatokat továbbvivő mag. Rektorhelyettesként számos sikeres stratégiai, szervezet- és minőségfejlesztési munkát koordinált. Kezdeményezésére a Műegyetem jelképeinek köre új, azóta megkedvelt elemekkel egészült ki.