Mobil Helymeghatározás és Geolokációs Adatelemzés Szakmai Műhely

Az új alkalmazások és az Ipar 4.0 (vagyis szenzorhálózatok, autonóm járművek és eszköz- és személyi követés) kibontakozásával egyre nagyobb szükséggé válik az eszközök független, megbízható kültéri és beltéri pozicionálás. A globális helymeghatározó rendszerek (GPS), amelyek jelenleg elsősorban a helymeghatározási információkat szolgáltatják, csak akkor működnek jól, ha a GPS-vevő tiszta égbolt alatt, nagyméretű fémfelületektől és egyéb elektronikai zajforrásoktól mentes helyen van. Ezenkívül sajnos a legnépszerűbb mobil operációs rendszerekben (például Android és iOS) a mobil eszközök érzékelőinek (pl. GPS) használatát már nem engedélyezik a hálózat üzemeltetői számára - kivéve a vészhelyzeti helymeghatározásra.  Így jelenleg a hatékony és megbízható beltéri és kültéri helymeghatározás új kihívások elé nézz, amelynek a geolokációs adatelemzés lehet a kulcsa.

A vezető konzulens: Dr. Pašić Alija

Ipari partner: Ericsson 

A szakmai műhely aktuális kihívásai: 

  • Mobil nyomkövetés cella adatok alapján.
    • Adott telefon nyomkövetése a bázisállomások jelerősségét felhasználva. Kültéri/beltéri mobilitási modell fejlesztése.
  • Mobil helymeghatározása cella adatok alapján.
    • A telefon helyének meghatározása a bázisállomások jelerősségét felhasználva kültéren illetve beltérben. Az eszköz azonosítója nem ismert, így megelőző pozícióból nem lehet következtetni az aktuális pozícióra.
  • Beltéri jelerősség hőtérkép készítése.
    • Beltérben nagyon sok tárgy és fal csökkentheti a jelerősségét az antennáknak. A feladat egy adott szoba és a benne található adó-vevők jelerősségét feltérképezni a helyiségben, és ez alapján a beltéri helymeghatározást finomítani.
  • Városi mobilitás vizsgálata mobilhálózati adatok alapján
    • A városok és agglomerációik lakosságának növekedése nehéz város- és közlekedésfejlesztési kérdéseket vetnek fel. Emiatt nagyon fontos az emberek mozgásának megértése a közlekedés hatékonységának növelése és a város élhetőbbé tételének érdekében.

A szakmai műhely célja: 

  • Egyaránt bemutatni a hallgatók számára a kutatás (Research) és a gyakorlati fejlesztés (Development) folyamatát. 
  • Bevezeti a hallgatókat a vezetékes és vezetéknélküli hálózatok és az gyakorlati adatelemzés világában
  • Fejleszteni a hallgatók kreatív problémamegoldó képességét. Úgy gondoljuk szakmánk gyors változása miatt, az aktuális technológiák megismerése közben a legfontosabb a problémamegoldó képesség fejlesztése.  
  • A műhely nemzetközi együttműködésekben, projektekben vesz részt amelyekben a hallgatók is becsatlakozhatnak.  Csapatunk igen változatos kihívásokkal (témákkal/feladatok) szembesül, és ezekre keres kreatív és hatékony megoldásokat. 

Amennyiben látásmódunk felkeltette az érdeklődésedet, szívesen várunk valamelyik témalabor bemutató alkalmunkkor. 

A szakmai műhely elsősorban az ambiciózus, gondolni vágyó mérnökjelöltek jelentkezését várja akik baráti légkörben szeretnének valós szakmai kihívásokat megoldani. 

Labor: 

Nagysebességű hálózatok laboratórium (HSN Lab)