Felhő alapú hálózatok szakmai műhely

Ha nem az előtted lévő számítógéped erőforrásait használod, máris könnyen a felhőben találod magad! A műhelycsoport elsősorban a felhőben futó hálózati szolgáltatások (pl. mobil alkalmazások háttértámogatása vagy tartalomelosztó rendszerek) optimalizált létesítésére és működtetésére fókuszál. Ehhez a következő ismereteket lehet elsajátítani: a szerverek és a hálózatok virtulaizációja, virtualizációs környezetek (virtuális gép, konténer (pl. Docker), stb.) Fontos cél egy komplex szolgáltatást megvalósító virtuális komponensek automatizált telepítése, skálázása és működtetése, e menedzsment (orchestration) szoftver eszközök ismerete hasznos gyakorlati tudást biztosít, és a DevOps szemlélet is elsajátítható. A technológia megismerésén felül a megtanultak lehetővé teszik a gyakorlati alkalmazás során a felhő platformok telepítését, konfigurálását, üzemeltetését, illetve optimalizálását.

Az összetett szolgáltatások elosztott hálózati alkalmazásként sok kisebb komponensből épülnek fel, ezért fontos, hogy a fizikai hálózatra hogyan lehet hatékonyan felépíteni a virtuális hálózatokat, amelyek biztosítják ezeket az összeköttetéseket. A hálózatok és a hálózati funkciók virtualizálása a távközlési szolgáltatók számára is átlépést biztosít a felhő alapú rendszerek felé, azonban a speciális követelmények (valós idejűség, rendelkezésre állás, stb.) sok érdekes kérdést vetnek fel a megvalósítást illetően.

Egy adott szolgáltatást megvalósító összetartozó virtuális gépek vagy konténerek összeszervezéséhez, hálózati összekötéséhez és menedzseléséhez (orchestration) szükség van menedzsment keretrendszerekre. Ezek ahhoz szükségesek, hogy automatizáltan lehessen a virtuális gépeket vagy konténereket telepíteni, skálázni (a komponensekből az adott terhelésnek megfelelő számút futtatni), és működtetni általuk akár egy bonyolult szolgáltatást. Mivel ez az automatizálás szorosan összefügg az alkalmazással, ezért az ún. DevOps (Development and Operations: a szoftverfejlesztők és az IT üzemeltetők összehangolt munkája) szemlélet is elsajátítható.

A felhő alapú számítástechnika elterjedése megkérdőjelezhetetlen az utóbbi években. A nagyméretű adatközpontok mellett egyre szaporodnak a kisméretű felhő adatközpontok is, amelyek sokkal egyszerűbbé és kezelhetőbbé teszik akár egy kis cég informatikai infrastruktúráját, így a megszerzett tudás ebben a környezetben is hasznosítható. A feladatok ipari partnerrel közös projekthez is kötődnek, a munka eredményeként TDK dolgozat készíthető.

Feladatok a műhelyben:

  • felhők belső felépítésének és használatának megismerése
  • virtuális gép és konténer menedzsment rendszerek kiértékelése
  • adott követelményrendszernek megfelelő szolgáltatás kialakítása
  • késleltetés-érzékeny szolgáltatás virtuális architektúrájának megtervezése
  • teljesítőképesség mérések elvégzése és kiértékelése
  • saját ötlet megvalósítása felhő architektúrán

Szakmai műhely vezető: Dr. Maliosz Markosz

Labor: Nagysebességű hálózatok laboratórium (HSN Lab)