A közigazgatás, a közszolgáltatások elektronizálódnak, gyökeresen átalakulnak az EU-ban, így hazánkban is. A közigazgatásban nagyméretű elosztott adatbázisokat kell hitelesen és megbízhatóan kezelni. Fel kell készülni az állampolgárok és a gazdaság szereplőinek folytonos — és sajátos helyzetekben is működő — kiszolgálására. Az informatikailag nem gyakorlott felhasználók kiszolgálásához az ember-gép kapcsolatokat könnyen kezelhetővé és megbízhatóvá kell tenni. A csalások elleni küzdelemhez a tömeges adatokból a különös mintázatok felismerésére és kiszűrésére van szükség. A döntéshozók előkészítő adatait és egymás közötti kommunikációját biztonságos rendszerekben célszerű tárolni és továbbítani. Mindehhez különösen összetett, szigorú biztonsági követelményeket kielégítő, hálózatba kapcsolt informatikai rendszerek jönnek létre. A kisebb települések elektronikus közigazgatási funkcióit felhőbe szervezett közmű jellegű informatikai szolgáltatókkal célszerű ellátni.
Ezek az intézmények mester szinten felkészült informatikusokat igényelnek, még akkor is, ha a szolgáltatásokat külső szolgáltatók nyújtják. A nagyméretű informatikai rendszerek, illetve a közigazgatás és közszolgáltatások specialitásait is ismerő gazdaságinformatikusokat várják mind a közigazgatási vonalon, mind a közigazgatás és közszolgáltatások számára dolgozó informatikai vállalkozásoknál.
A megszerezhető kompetenciák:
A szakirány tanulmányai során a hallgatók megismerik az igazgatási intézményrendszer feladatait, struktúráját és információkezelését. A szakirányú képzés célja, hogy a hallgatók képessé váljanak közigazgatási informatikai alkalmazások specifikálására, rendszerbe illesztésére, és nagy biztonsági követelmények melletti üzemeltetésére.
Szakirány tantárgyak
A szakirányhoz öt darab előadás + gyakorlat (tehát nem labor, önálló labor) jellegű tantárgy tartozik. Ezek — a főbb témaköreikkel együtt — a következők:
-
Dokumentum- és tartalomkezelés ,
(vitmm195) ,
TMIT
Az elektronikus dokumentum- és ügykezeléshez kapcsolódó adatbázis-kezelési, iratkezelési és archiválási ismeretek. Nagyméretű adatbázisok. Jogosultságkezelés, naplózás és adatbiztonság. Elektronikus...
-
Közigazgatási és közszolgáltatási rendszerek ,
(vitmm194) ,
TMIT
A tantárgy célja megismerteti a leendő közigazgatási informatikusokkal a kiszolgálandó rendszert, annak feladatait, belső struktúráját és információ-kezelési elvárásait. A közigazgatási szakvizsga...
-
Szolgáltatások hálózatbiztonsága ,
(vitmm197) ,
TMIT
A tantárgy célja átfogó elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtani a közigazgatásban és közszolgáltatásban használt, menedzselt bérelt vonali hálózatok biztonsága körében. A tárgy bemutatja azon...
-
Szolgáltatásorientált rendszerintegráció ,
(viim196) ,
IIT
Egységes, integrált szolgáltatásokat nyújtó informatikai rendszerek kialakítása, több önálló szervezet heterogén platformon működő, informatikai rendszerének összekapcsolása és együttműködtetése.
-
Vezetői és csoportmunka rendszerek ,
(vitmm198) ,
TMIT
A tárgy célja, hogy a hallgató képes legyen az igazgatási és közszolgáltatási feladatok csoportos megoldására, illetve a legjobb megoldás kiválasztására (döntéshozói helyzetben). A képzést az...
Kötelezően választható tantárgyak
A mintatantervnek megfelelően a képzés elvégzése során egy darab kötelezően választható tantárgyat kell teljesíteni. A tanszékünk által meghirdetett kötelezően választható tantárgyak aktuális listája itt található.
Önálló labor, TDK, Diplomatervezés
Önálló munkához változatos, évről évre megújuló témákat kínálunk, melyeket a hallgató érdeklődésének vagy munkahelyi kötődésének megfelelően alakítunk ki. Néhány tématerület a kínálatból, a teljesség igénye nélkül:
- Adatbányászat a csalások felfedezésére
- Személyazonosítási technikák és technológiák folyamatba illesztése
- Hosszú távú technológiai előretekintés módszerei döntés-előkészítéshez
- Ember-gép kapcsolatok fejlesztése e-közigazgatási alkalmazásokban
- Tudásmenedzsment alkalmazások a közszférában
- Elektronikus dokumentum-kezelés bevezetése és hatásvizsgálata adott környezetben
A legfrissebb témakiírások, valamint a kapcsolódó tantárgyakra vonatkozó információk megtekinthetőek itt.
Az érdeklődő hallgatóknak lehetőségük van tanszékünkön TDK dolgozatot is írni akár az önálló laborhoz, illetve szakdolgozathoz választott témában, akár egy másik témában. Bővebben erről a TDK oldalunkon tájékozódhat.
Szabadon választható tantárgyak (TMIT)
A tanszékünk által meghirdetett szabadon választható tantárgyak aktuális listája itt található.
Szakmai gyakorlat
A diploma megszerzésének feltétele a gazdaságinformatikus MSc képzésben a szakmai gyakorlat elvégzése. A tanszékünk gondozásában végezhető szakmai gyakorlatról bővebben az alábbi oldalakon olvashat:
- A TMIT gondozásában elvégzett szakmai gyakorlatokról. (A kapcsolódó tantárgy kódja: VITMM330)
Továbbtanulási lehetőség a doktori képzésben
A gazdaságinformatikus mesterképzés hallgatói a BME VIK informatikai tudományok doktori iskolájába jelentkezhetnek.
A hallgató érdeklődésének vagy munkahelyi kötődésének megfelelően alakítjuk ki a témákat, például:
- Adatvagyon kezelés és értékelés a közszolgálatban
- Intézmények közötti munkafolyamatok optimalizálása
- Döntéstámogatás és előzetes hatásvizsgálat szimulációs technikákkal
- Szabályozási kérdések játékelméleti megközelítésben
Bővebben erről a lehetőségről a doktori képzésünk lapján olvashat.