Elhunyt dr. Abos Imre címzetes egyetemi tanár

Elhunyt dr. Abos Imre címzetes egyetemi tanár

 

 

Abos Imre villamosmérnök kollégánk gazdag, igen eredményes szakmai pályát járt be. Mindig élenjáró területeken alkotott, törvényszerűnek mondható, hogy kitűnő előadói képességével és széleskörű szakmai műveltségével az oktatást is erősítette. Előbb a BME VIK ETT-n, majd 2004-től a TMIT-en egyre több témakört tanított magyar és angol nyelven is. Igen aktív volt a szakmai közéletben: a HTE-ben és az MTA TRB-ben is. Nyugodjék békében!

 

 

Abos Imre a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karának Híradástechnika Szakán 1968-ban nappali tagozaton jeles diplomát szerzett. Villamosmérnöki tanulmányai mellett mérnök-tanári szakot is végzett. Negyed- és ötödéves korában az Elméleti villamosság tanszéken demonstrátorként oktatott.

1968 szeptemberétől a Távközlési Kutató Intézetben dolgozott a Hálózatelméleti és számítógépes tervezési osztályon. Párhuzamosan a BME Villamosmérnöki Kar Vezetékes Híradástechnika Tanszékén a Lineáris hálózatok tárgy gyakorlatvezetője volt. 1970-től kutatási területe a nyomtatott áramkörök és hibrid integrált áramkörök számítógépes tervezése lett, irányításával 1974-ben készült el nagygépes környezetben az AUTER rendszer részeként a KONSTR layout-tervezési program­rendszer. 1976-tól 1979-ig MTA-ösztöndíjas belföldi aspiráns volt, kutatási témája az integrált áramkörök layoutjának számítógépes tervezése, aspiránsvezetője Dr. Csurgay Árpád volt. 1981-ben védte meg "Rétegtechnológiával előállított nagybonyolultságú elektronikus áramkörök gépi tervezésének elmélete" c. kandidátusi értekezését. 1974-től húsz éven át a BME Elektronikai Technológia Tanszékén a Számítógépes mérnöki tervezés tárgyban előadóként, ill. gyakorlatvezetőként tevékenykedett, a tanszék kezdeményezésére 1989-ben címzetes egyetemi docens lett.

1982-től az MTA-SzTAKI tudományos főmunkatársa lett, a layout-tervezés elméletével, valamint integrált tervező/gyártó/ellenőrző rendszerek fejlesztésével foglalkozott. 1987-89-ig a SZTAKI Elektronikus tervezési osztályának vezetője, majd 1991-ig a HITELAP Rt. tervezési igazgatóhelyettese volt. 1993 és 2006 között – kisebb megszakítással – a Matávnál dolgozott, először termékmenedzsment területen, ahol új távközlési szolgáltatások, pl. az ISDN, Internet, kábeltelevízió, menedzselt bérelt vonali szolgáltatás bevezetése volt a feladata. Ezután szabályozási területen dolgozott, a távközlés hazai liberalizációjára való felkészülésben vett részt, feladatköréhez tartozott a szolgáltatási tevékenységre vonatkozó hatások elemzése, cselekvési tervek kidolgozása. 2003-tól részt vett a vezetékes szolgáltatások fejlesztési stratégiájának kidolgozásában, figyelemmel kísérte az innovációs lehetőségeket, különös tekintettel a konvergens infokommunikációs szolgáltatásokra (IPTV, VoIP és Internet, integrált hang/adat/tartalom, ún. "Triple Play" szolgáltatások stb.).

2004-től egyetemi docens félállásban, majd teljes állásban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Távközlési és Médiainformatikai Tanszékén. Tevékenysége elsősorban a mérnöki menedzsmenthez, az infokommunikációs hálózatokhoz és szabályozási témákhoz kapcsolódott. Bekapcsolódott az Infokommunikáció menedzsment mellékszakirány tárgyainak oktatásába, az Informatikai projektek menedzselése a gyakorlatban c. tárgy felelőse lett. Aktívan részt vett a mérnöki menedzsment tárgyak innováció menedzsment témáinak kidolgozásában, az oktatási anyagok elkészítésében, valamint a tárgyak előadásában, magyar és angol nyelven is. A műszaki menedzser szak hallgatói számára kidolgozta az Infokommunikációs rendszerek menedzsmentje alapképzés tárgy és az Infokommunikációs rendszerek és alkalmazások mestertárgy tematikáját, illetve részben oktatási anyagát, amelyet évekig előadott. Nyugdíjasként előbb a TMIT címzetes egyetemi docenseként, majd címzetes egyetemi tanáraként folytatta tevékenységét. Rendszeresen részt vett a záróvizsga bizottságok munkájában.

Szakmai közéleti tevékenysége keretében tagja volt az MTA Távközlési Rendszerek Bizottságnak, a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesületben (HTE) három évig az Infokommunikációs Szakértői Bizottság alelnöke volt. Számos konferencia szervezésében vett részt, 2008-ban a HTE Távközlési és Informatikai Szeminárium és Kiállítás, 2010-ben a HTE Infokom 2010 konferencia és kiállítás szervező bizottságának elnöke volt.

Tevékenysége elismeréseként 2007-ben Távközlésért emlékérmet, 2008-ban HTE aranyérmet, 2009-ben Puskás Tivadar díjat, 2010-ben Kozma László érdemérmet kapott.