VIDEÓPORTRÉ SALLAI GYULA PROFESSZORRAL

Elkészült Sallai Gyulának, tanszékünk professor emeritusának, munkásságát bemutató videó. https://itf.njszt.hu/objektum/sallai-gyula-videoportreja

A NJSZT Informatikatörténeti Fóruma a https://itf.njszt.hu/videoportrek oldalon mutatja be a magyar informatika történetében jeles személyiségeket.

Ezen a videoportrék oldalon most egy új videót találunk Sallai Gyulával. https://itf.njszt.hu/objektum/sallai-gyula-videoportreja

Sallai Gyula Antal 1945-ben született Budapesten. A Budapesti Műszaki Egyetem (BME) Villamosmérnöki Kara Híradástechnika Szakán végzett 1968-ban, ahol egyidejűleg mérnök-tanári diplomát is szerzett. 1973-ban egyetemi doktori, 1976-ban műszaki tudomány kandidátusa, 1989-ben akadémiai doktori fokozatot szerzett, 1997-ben habilitált. 1990-ben címzetes, 1997-ben rendes egyetemi tanárrá nevezték ki.

Kezdetben a BME Vezetékes Híradástechnikai Tanszékén, majd 1975-től a távközlő hálózatok tervezésének vezető kutatójaként a Posta Kísérleti Intézetben dolgozott, amelynek 1984-től igazgatója volt. 1990-től a Magyar Távközlési Rt. (MATÁV) stratégiai ágazati igazgatója, majd szolgáltatási vezérigazgató-helyettese. 1995-ben a Hírközlési Főfelügyelet nemzetközi igazgatója, majd szakmai területekért felelős elnök-helyettese. 2001-től a BME Távközlési és Telematikai Tanszékén teljes munkaidőben a távközlésmenedzsment professzora, 2002 és 2010 között a tanszék vezetője, a 2004 és 2008 közötti tanévekben egyidejűleg a BME stratégiai rektor-helyettese. 2015 júliusa óta a BME professor emeritusa.

Szakmai tevékenysége az évek során a távközlés/infokommunikáció legkülönbözőbb területeire terjedt ki. Meghatározó tudományos és szakmai vezető szerepet játszott a hazai távközlő hálózat technológiai és strukturális korszerűsítésében. Kutatási és oktatási területe kezdetben a távközlési rendszerelmélet, műszer- és méréstechnika, adatátvitel és digitális jelfeldolgozás, majd a távközlő hálózatok számítógépes tervezése és a hálózat digitalizálásának rendszertechnikája volt. Ezt követően MATÁV távközlésfejlesztési stratégiájáért volt felelős, majd szolgáltatás- és ügyfélmenedzsment területeinek kialakítását végezte és a nemzetközi és üzleti távközlési szolgáltatások, a tájékoztatási tevékenység, továbbá a vállalkozási portfolió irányítója volt. Majd a magyar hírközlési hatóság nemzetközi kapcsolatainak és nemzetközi szervezetekben végzett tevékenységének fejlesztéséért és harmonizálásáért volt felelős, különös figyelemmel kísérte az infokommunikációs konvergencia alakulását, évente szervezte az InfoCommunication Trends konferenciákat. Később a hatóság távközlési és informatikai rendszerszabályozási tevékenységét, az infokommunikációs erőforrásokkal (frekvencia, szám, cím) való gazdálkodást, valamint a mérésügyi és nemzetközi munkát irányította. Az Egyetemen a távközlő és számítógép hálózatokkal, beszédinformációs, multimédia és internet rendszerekkel foglalkozó tanszéket irányította, kezdeményezésére a tanszék neve 2003-ban Távközlési és Médiainformatikai Tanszékre változott. A mérnöki menedzsment szakterület kialakítója és tárgyainak előadója, szűkebb kutatási területe a digitalizációs trendek, stratégiai, menedzsment és szabályozási kérdések, jövő internet technológiák, okosváros-stratégiák. 2004 és 2019 között évente szervezte a Magyar Jövő Internet Konferenciákat. Több hazai egyetem doktori, illetve habilitációs tanácsának volt vagy jelenleg is tagja.

Szakmai és tudományos tevékenységéről számos hazai és nemzetközi fórumon, illetve több mint 200 publikációban számolt be. A Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) szemináriumainak rendszeres előadója és tanulmányi bizottságainak társraportőre volt. Több könyv szerzője, illetve szerkesztője. Az utóbbi évekből a Springer gondozásában 2015‑ben megjelent Cognitive Infocommunications szakkönyv társszerzője, a 2018-ban megjelent Az okos város (Smart City) szakkönyv szerkesztője és társszerzője. 25 évig volt tagja a Telecommunication Systems (USA) folyóirat szerkesztő bizottságának. 1994-től húsz éven át volt a Networks nemzetközi hálózattervezési konferenciák irányító bizottságának tagja, a Networks2008 elnöke volt. A Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesületnek (HTE) 1991 óta vezetőségi tagja, 2005‑től 2011-ig elnöke, jelenleg tiszteletbeli elnöke. 1985 óta tagja, 2005-től 2011-ig elnöke a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Távközlési Tudományos Bizottságának. 2004 és 2010 között az MTA közgyűlési képviselője. 2006 óta tagja a Magyar Mérnökakadémiának is. Hat éven át tagja volt a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanácsnak. 2011-től 3 évig az OTKA informatikai és villamosmérnöki zsűrijének elnöke, majd 2017-ig az OTKA Műszaki és Természettudományi Kollégiumának tagja.

Eötvös Lóránd, Békésy György, Puskás Tivadar, Pollák-Virág, Baross Gábor, Gábor Dénes, Ipolyi Arnold, József nádor, Kalmár László és HTE Életmű Díjas, a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjének (2005) és Középkeresztjének (2021) tulajdonosa.