Önszerveződő informatikai rendszerek optimalizációja

2012. 01. 06
futó
Téma leírása:

A modern informatikai rendszerek nagy mérete és a velük szemben támasztott változatos követelmények miatt szükségessé vált elosztott megvalósításuk vagy már természetükből fakadóan elosztottak. Az elosztott rendszerek kommunikációjának megvalósítása azonban számos problémát rejt: nem elég biztosítani a résztvevők közti kommunikációt, szükséges a teljesítmény optimalizálása, a terhelés elosztása, a skálázhatóság biztosítása, a hálózati kimaradások illetve a meghibásodott és rosszindulatú eszközök elleni védelem is. A biológiai rendszerekből átvett megoldások eddig is inspirációt jelentettek e rendszerek tervezőinek. A cél olyan kommunikációs infrastruktúra megvalósítása, amely mobil ad-hoc vagy overlay környezetben a felhasználó szemszögéből teljesen átlátszó módon képes a kommunikációt biztosítani a felhasználó által preferált minőségi paraméterek figyelembevételével. Ennek megvalósításához biológiai rendszerek által már sikerrel alkalmazott koncepciókat kell alkalmazni (pl. genetikai programozás).

Labor, csoport:
Nagysebességű hálózatok laboratórium (HSN Lab)