Fejlett mobilitás-kezeléssel támogatott adaptív multimédia kommunikáció a Jövő Internetében

Társ témavezető:
Bokor László (HIT)
Doktori iskola:
Informatikai Tudományok Doktori Iskola
Kiírás dátuma:
2015. 01. 05
futó
Téma leírása:

Napjainkban a hálózati szolgáltatásokat igénybe vevő, egyre nagyobb teljesítményű okostelefonok, beágyazott és mobil eszközök (Internet of Things - IoT) számának drasztikus növekedése és a heterogén, átlapolódó hozzáférési hálózatok elterjedése megteremti a lehetőséget, hogy állandó, mindenhol jelenlévő multimédia szolgáltatásokat biztosítsunk a felhasználók számára. A felhasználói végberendezések felgyorsult fejlődése és széleskörű terjedése azonban rohamos mértékben növeli a teljes mobil Internet adatforgalmat, ami egyre nehezebben megoldható problémákat okoz a hagyományos mobil Internet architektúrákban. A Jövő Internet mobil hálózatainak már körvonalazódó általános koncepciója lehet a megoldás a kihívásokra. Ahhoz, hogy hatékony és állandó, fejlett multimédia kommunikáción alapuló szolgáltatásnyújtást tudjunk garantálni, jól skálázható, elosztott rendszerekre van szükség, továbbá olyan újfajta mobilitás-kezelési és média-átviteli mechanizmusokra, melyek lehetővé teszik a rendelkezésre álló, eltérő rádiós technológiák által biztosított hálózati erőforrások optimális kihasználását és a mobil használat által jelentett szélsőséges hálózati környezetekhez történő adaptációt. A hatékonyság növeléséhez az architektúrákat olyan komponensekkel kell kiegészíteni, melyek lehetőséget biztosítanak a mobil készülék alkalmazási- és hálózati kontextusának minél pontosabb megismerésére, felderítésére és a vezérlési/döntési logikákba való leképzésére. Ezen információk alapján lehetőségünk van a multimédia folyamok folyamatos adaptációjára és rétegek-közti (cross-layer) jelzésátvitellel támogatott optimalizációjára (pl. média reprezentációk közötti dinamikus váltás, média kódolók on-the-fly változtatása, stb.), melynek segítségével jelentősen javítható a mobil multimédia kommunikáció minősége a Jövő Internet szélsőséges használati eseteiben is. A doktori program feladata a Jövő Internet architektúrákba illeszkedő, fejlett mobilitás-kezelési technológiákkal felvértezett multimédia kommunikációt támogató rendszer tervezése, szimulációja, valós rendszerekre történő implementációja és széleskörű teljesítmény elemzése.

Labor, csoport:
Nagysebességű hálózatok laboratórium (HSN Lab)