5G hálózati technológiák bevezetésének architekturális, tervezési és integrációs módszerei

Témavezető (TMIT): 
Doktori iskola: 
Informatikai Tudományok Doktori Iskola
Kiírás dátuma: 
2017. 01. 03
Érvényesség: 
inaktív
Téma leírása: 

Az ötödik generációs mobil-technológiák (5G) kutatása több éve elkezdődött, a követelményeket magukban foglaló keretrendszerek mellett a megoldandó technológiai kutatási feladatok is kezdenek egyre világosabbá válni. Mindazonáltal a hálózati szolgáltatóknál még a 4G sem érte el teljes potenciálját, szerte a világon jelenleg is zajlik a funkcionális lehetőségek feltárása, az új funkciók optimális kialakításához és bevezetéséhez tervezési módszertanok kidolgozása.
A hálózati technológiák fejlődésének hajtóereje többek között a rádiós interfész fejlődése, az ebből adódó új vezérlési módszerek, az új szolgáltatások iránti igény, valamint a meglévő szolgáltatások hatékonyabb kiszolgálásának igénye. Ennek megfelelően az 5G célkitűzései között jelenleg a gépek közötti kommunikáció jelenleginél jelentősen hatékonyabb támogatása, a nagy végpont-sűrűségű helyszínek kiszolgálása, az ultra-nagy megbízhatóságú kommunikáció feltételeinek megteremtése, és az igények változását rugalmasan követni képes hálózatvezérlési módszerek szerepelnek. Másik fontos cél a negyedik generációs technológiák bevezetésénél jelenleg alkalmazott tervezési és integrációs módszereknek az 5G rendszerekben történő hasznosítása.
A fenti célkitűzések mentén számos architekturális, topológia- és forgalomtervezési problémakört lehet azonosítani:
- Az SDN (Software Defined Networking) és az NFV (Network Function Virtualization) egyre szélesebb bevezetéséből adódóan a hálózat újrakonfigurálások gyakorisága drámaian lecsökken (emberi megfigyelő számára szinte folyamatossá válik), ennek követéséhez, monitorozásához, a gyorsan változó virtuális architektúráknak a fizikai rendszerre történő hatékony leképezéséhez új információs modellekre, adatgyűjtési és adatkezelési módszerekre van szükség.
- A gépek közötti kommunikáció (M2M, Machine-to-Machine; IoT, Internet of Things) fejlődése lényegesen eltérő forgalomátviteli igényeket fog támasztani mind a hozzáférői mind pedig a maghálózati architektúrákra. Ez új architekturális tervezési (pl. forgalomirányítási és kapacitásméretezési) és integrációs (a meglévő rendszereken a lehető legkevesebb változtatással megvalósítható) módszerek kialakítását igényli.
- A negyedik generációs technológiák bevezetési módszereinek hasznosítása mellett a merőben új technológiák zökkenőmentes bevezetése és üzemeltetése érdekében új tervezési és integrációs módszerek kutatására is szükség van.

Kutatási feladatok:

- A 4G, 5G, SDN és NFV technológiák áttekintése, ezek hálózati hatásának vizsgálata, elsősorban az operátorok szemszögéből.

- A fent felsorolt problémakörök részletesebb azonosítása és a már meglévő módszerek átfogó ismerete alapján
új architekturális-tervezési paradigmák azonosítása,
hálózat- és szolgáltatás-integrációs módszerek kidolgozása
tervezési irányelvek kialakítása és verifikációja.

- javasolt megoldások analitikus, szimulációs és teszthálózati elemzése.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 2