Mobil hálózatok energiahatékonysági optimalizálása

2013. 01. 31
futó
Téma leírása:

A heterogén mobil (cellás, ad-hoc, szenzor) hálózatok témakörének egyre égetőbb kérdése az energiahatékonyság. Működésük optimalizálásával jelentősen csökkenthető lenne az infokommunikációs szektor energia fogyasztása és ezáltal károsanyag kibocsátása is. A villamosenergia felhasználásának hatékonysága több irányból is javítható: a rádiós hozzáférési hálózat egységesítésével, az új mobil eszközök fogyasztásának csökkentésével, mobil cellák együttműködésével (lélegzés, alvó állapot, lekapcsolás, mikro-, pico- és femtocellák elhelyezése), a három mobilhálózat-típus kombinálásával és számos más módon is. A hallgató feladata a felvetett módszerek pontos megismerése és vizsgálata, illetve azon kérdés megválaszolása hogyan lehet kombinálni egyszerre több, különböző jellegű optimalizációs módszert. Alapvető fontosságú kérdés annak vizsgálata is, hogy a különböző forgalmi sémákkal jellemzett szolgáltatási területekre milyen technikák-technológiák együttélése jelenti majd a legjobb energiahatékonyságú megoldást.

Labor, csoport:
Nagysebességű hálózatok laboratórium (HSN Lab)