Hatékony adatátvitel a jövő internetében

Témavezető (TMIT):
Doktori iskola:
Informatikai Tudományok Doktori Iskola
Kiírás dátuma:
2017. 01. 03
inaktív
Téma leírása:

A kutatási téma leírása:

Évtizedek óta az Internet forgalmának átvitelét nagyrészt a TCP (Transmission Control Protocol) végzi, melynek fontos funkciója a torlódásszabályzás. A TCP torlódásszabályzásának alapelve az, hogy torlódás észlelése estén visszaszabályozza a folyam küldési sebességét. Rengeteg új torlódásszabályozási megoldás született, amelyeket az új TCP verziókba beépítettek, és ezekkel próbálták a nagysebességű és veszteséges környezetekben is a hatékony átvitelt megvalósítani. Azonban mind a mai napig optimális szállítási protokollt nem sikerült kifejleszteni és valószínű, hogy nem is várható univerzális megoldás.
A következő generációs hálózatok számára számos új átviteli technika is kínálkozik, melyet ma is intenzíven kutatnak. A szállítási réteg fejlődésében megfigyelhető új tendencia, hogy egyes új protokollok UDP (User Datagram Protocol) fölött, felhasználói szinten valósítják meg az átviteli logikát. Egy ilyen protokoll a Google által kidolgozott QUIC (Quick UDP Internet Connections). Ez a kutatási megközelítés jelentősen felgyorsíthatja a szállítási rétegben használt protokollok és torlódásszabályozási algoritmusok fejlődését, továbbá új lehetőségeket biztosíthat a rétegek közötti optimalizálásra.
A témát választó doktorandusz feladata a különféle ígéretes átviteli technikák megismerése, összehasonlítása, és hatékony átvitelt biztosító protokoll kidolgozása. A feladat analitikus, szimulációs és esetleg laboratóriumi teszthálózatban való elemzést jelent.
Kutatási feladatok:

- Az Internetes forgalom átviteli módszereiről szóló irodalom áttekintése és feldolgozása.
- Hatékony átviteli paradigma kidolgozása.
- A javasolt megoldás analitikus, szimulációs és teszthálózati elemzése. which can dynamically optimize and re-optimize the use of resources at a time scale matching the extreme requirements.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1