Szakmai Gyakorlat GyIK

Általános tudnivalók ][ Teendők ][ GyIK ][ Helyek&Témák ]

Tárgyfelvétel

K: Mikor kell felvenni a Neptunban a Szakmai gyakorlat tárgyat?

V: Amennyiben a gyakorlatot az ajánlott módon a nyári időszakban végzi, akkor a tárgyat a következő őszi félévben kell felvenni. Ha a szakmai gyakorlatot az ajánlottól eltérő módon, félév közben végzi, akkor ugyanabban a félévben.
A szakmai gyakorlat teljesítése a végbizonyítvány (abszolutórium) kiállításának feltétele, ezért fontos, hogy időben meglegyen belőle az aláírás.

K: Melyik tárgyat kell felvennem a Neptunban és miért olyan fontos ez?

V: A mi tanszékünkhöz az alábbi tárgyak tartoznak, és ha nem ezek közül veszi fel valamelyiket, akkor nem tudjuk beírni az aláírást:

BSc Villamosmérnöki szak

BSc Mérnök informatikus szak

MSc Villamosmérnöki szak

MSc Mérnök informatikus szak

MSc Gazdaságinformatikus szak

K: A szorgalmi időszak alatt lehet-e teljesíteni a szakmai gyakorlatot, vagy csak a nyári szünetben?

V: Igen, de csak heti 20 órát lehet elszámolni a szorgalmi időszakban. (Kivéve a regisztrációs és pótlási hetet. Akkor heti 40 óra is megengedett.)

K: Korábban BSc infón nem volt szakmai gyakorlat, most viszont már kötelező?

V: Igen, mérnök-informatika szakon tanulmányaikat 2010. szeptembere után kezdő hallgatók számára kötelező a szakmai gyakorlat.

Cégek és témák

K: Hol lehet megtekinteni a fogadó cégek listáját?

A kari lista a Kari Honlap Szakmai Gyakorlat oldalán érhető el. A tanszékünk felé meghirdetett gyakornoki pozíciókat ezen az oldalon tekinteti meg.

K: Olyan cégnél szeretném teljesíteni a szakmai gyakorlatot, ami még nincs a listán, mit tegyek?

V: Töltse ki az együttműködési nyilatkozatok űrlapját (ld. űrlapok) és küldje el a kari felelősnek e-mailben.

Előtte célszerű egyeztetni a kiválasztott céggel, hogy valóban fogadnak-e gyakornokot a kiválasztott témában ill. praktikusan ki kell töltetni velük a rájuk vonatkozó adatokat. Amint a dokumentumot megkaptuk, kezdeményezzük a kari adminisztrációnál a jóváhagyást.

K: Már dolgozom egy cégnél, de diákszövetkezeten, az IAESTE-n vagy más közvetítőn keresztül. El lehet számolni szakmai gyakorlatnak?

V: Diákszövetkezet esetében igen, de csak abban az esetben, ha a cég is (ahol ténylegesen dolgozik) és a diákszövetkezet is, keretmegállapodást köt (vagy kötött) a karral. Másfajta közvetítők esetében nem.
Az érvényes keretmegállapodással rendelkező cégek és iskolaszövetkezetek listája a Kari Honlap Szakmai Gyakorlat oldalán érhető el.

K: Iskolaszövetkezeten keresztül dolgozom, melyik céget kell feltűntetnem az űrlapokon?

V: Annak a cégnek az adatait kell szerepeltetni az űrlapokon, amelyiknél ténylegesen a szakmai gyakorlatot fogja végezni. Ha iskolaszövetkezeten, diákszövetkezeten vagy más közvetítőn keresztül dolgozik, akkor is annak a cégnek kell szerepelnie a dokumentumokon, akinél a tényleges munkát végzi.

K: Már évek óta dolgozom egy cégnél, el lehet-e azt számolni szakmai gyakorlatként?

V: Visszamenőleg nem.

K: Tanszéki projekten dolgozom, el lehet-e azt számolni szakmai gyakorlatként?

V: Nem.

K: Találtam szakmai gyakorlóhelyet, fel is vettek, és a cég is rajta van a szerződöttek listáján. Hogyan tudok témát kiíratni?

V: A témát a kiválasztott gyakorlóhellyel kell egyeztetni, majd a feladatlapot (ld. űrlapok) ennek megfelelően megfogalmazva kell hozzánk eljuttatni. Természetesen a kiírt témát jóvá kell hagynunk, így kérjük, hogy a kiválasztott téma a képzésbe illeszkedő legyen, és a feladatot szakmailag pontosan fogalmazzák meg.

K: Hol lehet megtekinteni a választható témák listáját?

V: Nincs előírt témalistánk, de a gyakornoki helyet hiredő cégek listáját érdemes áttekinteni.

K: A téma jelentkezésnél csak a tanszéki oktatók közül lehet tanszéki konzulenst kiválasztani, de én másik tanszéken csináltam az önlabot. Mit tegyek?

V: Válassza ki a szaknak megfelelő tanszéki szakmai gyakorlat felelőst (ld. fentebb).

Gyakorlat a gyakorlatban

K: Kapok-e pénzt a munkámért a szakmai gyakorlat ideje alatt?

V: BSc-n, ha 2012. szeptemberében vagy az után, illetve MSc Mérnök Informatika szakon, ha 2014. szeptemberében vagy az után kezdte meg a tanulmányait nálunk, akkor kötelező, de más esetben is szoktak fizetni.

K: Lehet-e otthon, távmunkában teljesíteni a szakmai gyakorlatot?

V: Jellemzően jelenléti munkát várnak el a gyakorlóhelyek, de amennyiben úgy állapodnak meg, távmunkában is végezhető.

Papírmunka

K: Milyen papírokat és meddig kell kitöltenem?

V: A Teendők oldalon összegyűjtöttük a teljes folyamat lépéseit, ott erre a kérdésre is választ talál.

K: Hol kell leadni a dokumentumokat?

V: A jóváhagyandó jelentezési és feladatlapot elektronikusan az email címünkre várjuk.
Teljesített gyakorlat és már felvett kurzus esetén az együttműködési nyilatkozat kivételével a dokumentumokat elektronikusan gyűjtjük be. Ezért az aláírást is tartalmazó dokumentumokat szkennelve kérjük majd feltölteni a kurzus moodle kurzusába (szorgalmi időszak alatt). Az együttműködési nyilatkozatot a kari szakmai felelős (ld. VIK holnap szakmai gyakorlat tájékoztatója) segítségével kell megkötni.

K: Az elektronikusan beadandó dokumentumokat ki kell nyomtatnom és aláírva be kell szkennelnem?

V: Nem feltétlenül. Amennyiben az aláíró felek PDF annotáló alkalmazással is rendelkeznek (pl. Adobe Reader, NitroPDF, Mac Preview, stb.), az aláírás elektronikus formában is beilleszthető a dokumentumba. (Természetesen előtte az aláírást digitálisan létre kell hozni, pl. szkenneléssel vagy érintőképernyőn, digitális írótáblán történő rögzítéssel.)

K: A cég, ahol dolgozom, titoktartási szerződést íratott alá velem. Mit írjak így a beszámolóba?

V: A beszámoló nem publikus, csak a tanszéki konzulenséhez fog eljutni. Ha a cég nagyon szeretné, a tanszéki konzulenssel is alá lehet íratni titoktartási nyilatkozatot.

K: Milyen formai követelmények vonatkoznak a munkanaplóra?

V: A legegyszerűbb, ha letölti a munkanapló sablont (ld. űrlapok), és rögtön meglátja, mit várunk el. Ne felejtse el, hogy a ledolgozott óraszámoknak heti bontásban is szerepelnie kell, valamint a naplót aláíratva kell feltöltenie.

K: Mik a beszámoló formai követelményei?

V: A szabályzat nem határozza meg szigorúan a beszámoló formai követelményeit. A felsőoktatási törvény ugyanakkor előírja, hogy legalább 15 oldal terjedelműnek kell lennie, mi ezt legalább 30 ezer karakternyi terjedelemben várjuk. A legfontosabb, hogy a beszámoló egy korrekt szakmai dokumentáció legyen.

K: Mikor célszerű jelentkezni?

V: Mivel a jelentkezési és feladatlapot jóvá kell hagynunk, ezért legkésőbb a gyakorlat megkezdését megelőző hét első munkanapjáig kell az email címünkre eljuttatni. Nem probléma, ha még nem szerepelnek rajtuk az aláírások.

K: Mikor vegyem fel a kurzust?

V: Mindenképp a jelentkezés jóváhagyását követően. Nyári munka esetén a rákövetkező őszi félévben. Szorgalmi időszakban végzett gyakorlat esetén pedig az adott szorgalmi időszakban. (Amennyiben a gyakorlat befejezése a szorgalmi időszak végéig várható.)

K: Mi a feltöltési határidő?

V: Az aláírt jelentkezési lap, feladatlap, beszámoló, igazolólap és munkanapló feltöltési határideje egyformán a szorgalmi időszak vége.